Kokningsrekommendation för dricksvatten i delar av Älvdalen
Vattnet ska kokas innan det används till dryck, matlagning eller tandborstning. Kokningsrekommendationen gäller dig som bor eller har verksamhet i Storbrott, Älvdalens centrum/kyrkbyn, Östäng, Mjågen, Märbäck, Rindi och Icell.
Publicerad: 12 maj, 2026 08:28
Senast uppdaterad: 12 maj, 2026 08:31

Hälso- och sjukvård i hemmet

Om du på grund av sjukdom eller funktionsnedsättning inte kan ta dig till en vårdcentral kan du ha rätt till hälso- och sjukvård i hemmet från kommunen. Man får då tillgång till sjuksköterskor, arbetsterapeuter och fysioterapeuter/sjukgymnaster.

Du kan få hälso- och sjukvård i hemmet under en kortare period till exempel efter en sjukhusvistelse eller om du behöver vårdas hemma under en längre tid. Det gäller även dig som bor i särskilt boende eller liknande.

Sjuksköterskor finns tillgängliga dygnet runt, årets alla dagar. Arbetsterapeuter och fysioterapeuter/sjukgymnaster finns tillgängliga under dagtid på vardagar. Läkarinsatser inom hälso- och sjukvård i hemmet ansvarar Region Dalarna för.

Behöver du hälso- och sjukvård i hemmet?

Du kontaktar din vårdcentral om du har behov av att få hälso- och sjukvård i hemmet, de gör en bedömning om du uppfyller kriteriet för att få vård i hemmet. Vårdcentralens läkare samarbetar med vår kommunala sjukvård.

Vad kostar hälso- och sjukvård i hemmet?

När du får vård i hemmet betalar du för de vårdtimmar du får upp till fem timmar då kommunens maxtaxa träder in.

Om du bokar av ett besök sent, eller om du inte är hemma den  tid ni har kommit överens om, får du betala en extra avgift.

Du kan läsa mer om maxtaxa och avgifter inom hälso- och sjukvård här

Senast uppdaterad: 7 april 2026