Lärcentrum öppnar i kommunen hösten 2026
Från höstterminen 2026 öppnar lärcentrum i Idre, Särna och Älvdalen. Det kommer finnas studiearbetsplatser i biblioteken. Detta möjliggör studier inom kommunal vuxenutbildning, yrkeshögskola, universitet, högskola och andra utbildningsformer.
Studier på hemorten
Vill du vidareutbilda dig, omskola dig eller läsa fördjupade kurser inom ditt yrke? Tack vare distansstudier kan du bo kvar hemma medan du utbildar dig.
Studiearbetsplatser kommer att finnas på kommunens bibliotek i Idre, Särna och Älvdalen. Där kan du studera på distans med stöd från personal och tillsammans med andra studerande.
— Med lärcentrum flyttar vi ut utbildning och möjliggör för medborgare att stanna kvar i kommunen samtidigt som de genomför studier på högskole- och eftergymnasialutbildning. De som kanske länge tänkt att de skulle vilja omskola sig eller läsa fördjupade kurser inom sitt yrke men tidigare känt att de geografiska avstånden varit för långa får nu en möjlighet att göra detta på sin hemort, säger Christoffer Gyllenkall (S), kommunstyrelsens ordförande.
Vad är ett lärcentrum?
På lärcentrumen får du
- stöd i dina studier från bibliotekspersonal
- möjlighet att möta andra studerande
- tillgång till personal som kan hjälpa till med det tekniska utmaningar.
Bidrar till stärkt kompetensförsörjning
Älvdalens kommunen rustar för att möta utmaningar med långa geografiska avstånd och begränsad kollektivtrafik. Satsningen ska göra det lättare för invånare att ta del av högre utbildning och vidareutbildning.
— Kompetensförsörjningen är vår största strukturella utmaning. Därför satsar vi nu på att bygga ut lärcentrum i Idre, Särna och Älvdalen i samarbete med Mora vuxenutbildning och våra bibliotek. Det ska göra det möjligt för fler att utbilda sig utan att behöva flytta och på sikt stärka tillgången på kompetens för det lokala näringslivet, säger Henrik Skottheim (C), ledamot i gymnasienämnden.
Mer information kommer
Vi kommer att publicera mer information om praktiska detaljer i början av augusti. Under sommaren kommer lokaler med utrustning att färdigställas.