Kommunen köper fastighet för särskilt boende i Särna
Älvdalens kommun har nu via Norra Dalarnas Fastighets AB köpt fastigheten där kommunen bedriver särskilt boende i Särna.
Köpet följer kommunfullmäktiges i beslut från juni 2024 om att förvärva denna fastighet.
Kommunen ser möjligheter att långsiktigt utveckla fastigheten och det är också en fördel att särskilt boende fortsätter att bedrivas i samma lokaler där Region Dalarna har sin vårdcentral.
— Genom att kommunens fastighetsbolag äger lokalen ökar förutsättningarna för att utveckla en ännu attraktivare äldreomsorg i norra Älvdalens kommun, säger förvaltningschef Eva-Lena Zachrisson.
Kommunstyrelsen har i maj 2024 beslutat att samlokalisera särskilt boende i Idre och Särna. Kommunen äger genom detta köp nu en lokal som både är ändamålsenlig och har tillräckligt med särskilda boendeplatser för de allt fler äldre i vår kommun.
— Det tog tid men nu är beslutet som kommunfullmäktige tog i fjol verkställt och det känns bra att kommunen nu äger alla fastigheter där vi bedriver särskilt boende. Att vi också äger simhallen i Särna ger medborgarna en trygghet att den kommer att kunna användas av både yngre och äldre utan krångel med vattentemperaturen är också positivt, säger Peter Egardt, kommunstyrelsens ordförande.