Hoppa direkt till huvudmenyn

Hoppa direkt till sidans innehåll

Borgerlig vigsel och borgerlig begravning i Älvdalens kommun

Borgerlig vigsel

I Älvdalens kommun finns nedanstående borgerliga vigselförrättare.

Ni kan själva kontakta den vigselförrättare som ni tycker är lämplig och komma överens om tid och plats för en vigsel. Ni kontaktar även ert lokala skattekontor för att få ett hindersprövningsbevis och en blankett för intyg om vigsel. Dessa båda blanketter går det bra att skicka till vigselförrättaren i förväg. Då hinner han/hon förbereda de papper som behövs för vigseln och som sedan ska skickas till skattemyndigheten för registrering av vigseln.

Borgerlig vigsel - Älvdalens kommun 
För tidbokning - kontakta kommunen 0251-313 00 eller någon av de förordnade vigselförrättarna:

Helena Andersson
070-577 93 76, helena@renbiten.se

Lars Ericson
0708-55 06 10, lars@storsatra.se

Barbara Frilund-Ekberg
0253-59 68 86 arb, 070-939 83 40, barbara.frilund-ekberg@stfturist.se

Stefan Linde
0251-312 01 (arb), 100 20 (hem), stefan.linde@alvdalen.se

Bengt Welin
072-217 91 31,  bengt.h.welin@telia.com

 

Begravningsombud

För de personer som inte tillhör Svenska kyrkan finns begränsade möjligheter att direkt påverka hur församlingen sköter begravningsverksamheten.

För att öka inflytandet för de personer som begärt utträde ur Svenska kyrkan har länsstyrelsen förordnat ett ombud som har till uppgift att företräda dessa.

Begravningsombud inom Älvdalens kommun för Älvdalens, Särnas och Idres församlingar är:

Stig Amnelius, Nordomsjövägen 60, 790 90 Särna
tfn: 0253-100 01, 070-601 25 19, e-mail: stig.amnelius@telia.com

Kontakta gärna honom för information i frågor som berör begravningsverksamheten i kommunen.

Kontakta oss

 

Älvdalens kommun

 

   

E-post: kommun@alvdalen.se                       

Tel: 0251-313 00                                             Fax: 0251-312 09
  Postadress:
Box 100, 796 22 Älvdalen
Besöksadress:
Permatsvägen 1, 796 31 Älvdalen
Org.nr:
212000-2197