Hoppa direkt till huvudmenyn

Hoppa direkt till sidans innehåll

Kulturfestival 2008

En festival för och med funktionshindrade

Kulturfestival är ett sedan 2005 återkommande arrangemang för funktionshindrade som äger rum i Älvdalen. Under festivalens fyra år har deltagarna fått tingshustaket att lyfta sig med sin sång, förskräckts och förtjusats av äventyr i det fria, målat, tecknat, dansat, gått på konserter, spelat rock, sett på film och provat på att vara cirkusartister för en dag.

Vernissage under Kulturfestival 2007Nytt för 2008 var en satsning på personal i form av föreläsningar där några av de medverkande berättade om sitt arbete med funktionshindrade och kultur i olika former. Festivalen var mycket lyckad, med deltagare från Älvdalen, Idre, Mora, Orsa och Malung.

Tack till alla som deltog och som hjälpte till att göra Kulturfestival 2008 möjlig!

Vi ses nästa år!

Foton från festivalen
Program



Pressklipp

"Mycket musik och dans på festivalen i Älvdalen", Dala-Demokraten, 2008-05-13.


Arrangörer

Kulturfestival 2008 arrangeras av Älvdalens bibliotek i samarbete med:

Älvdalens kommun, Leksands kommun, Mora kommun, Orsa kommun, Rättviks kommun, ABF, Bilda, Dans i Dalarna, Region Siljan, Svenska kyrkan - Älvdalens församling, Älvdalens Besparingsskog och Älvdalens utbildningscenter.

 

Älvdalens kommun, Box 100, 796 22 Älvdalen, Besöksadress Permatsvägen 1,
796 30 Älvdalen, 0251-800 00.